Sprawy cywilne

Prawo cywilne reguluje codzienne sytuacje o najróżniejszym charakterze i podłożu. Jego zasady i procedury kształtują podstawy naszych prawnych obowiązków i uprawnień, wpływając na szeroki zakres życia osobistego i zawodowego.

Zabezpiecz swoje prawa


Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby skutecznie ochronić swoją własność przed naruszeniami? Napotkałeś trudności z uzyskaniem zapłaty od nieuczciwego partnera biznesowego? Znasz swoje prawa i obowiązki wynikające z umów cywilnoprawnych, takich jak choćby umowy sprzedaży? A może stoisz przed wyzwaniem zniesienia współwłasności nieruchomości lub chciałbyś stwierdzić zasiedzenie takowej?

Nasza kancelaria specjalizuje się w obszarze prawa cywilnego, oferując kompleksowe usługi, które pomogą Ci odnaleźć się w zawiłościach przepisów prawnych. Oferujemy między innymi przygotowanie i ocenę umów cywilnoprawnych, jak również reprezentację przed sądem.

Adwokat Warszawa Sprawy Cywilne



Prawo cywilne pełni kluczową rolę w regulacji relacji między osobami fizycznymi, podmiotami prawnymi, a także organizacjami, które nie posiadają statusu osoby prawnej. Jego zakres jest obszerny i dotyka wszystkich aspektów stosunków cywilnoprawnych, od umów, przez zobowiązania, aż po kwestie życia codziennego. Dotyczy to nie tylko praw i obowiązków wynikających z zawartych umów, ale obejmuje swoim zakresem m. in. również sprawy dotyczące własności (ruchomości, nieruchomości, zniesienie współwłasności, hipoteki), w których kancelaria się specjalizuje. 


Prawo cywilne zapewnia nadto ochronę dóbr osobistych, chroniąc m. in. zdrowie, wolność cześć, swobodę sumienia, nazwisko czy  twórczość artystyczną i naukową osób fizycznych.


Adwokat Warszawa Prawo Cywilne

Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze prawnej obejmującej zarówno sprawy spadkowe, ochronę dóbr osobistych, roszczenia z umów, jak i odszkodowania za czyny niedozwolone. Rozumiemy, jak ważne jest dla Ciebie, aby znaleźć rozwiązanie, które zapewni spokój i zabezpieczenie prawne Twoich interesów. 


Jeśli zmagasz się z problemami z nieruchomością, chcemy Cię zapewnić, że jesteś w dobrych rękach. Nasza kancelaria oferuje wsparcie w licznych aspektach prawa – od zasiedzenia nieruchomości, przez zniesienie współwłasności, tzw. ochronę posesoryjną aż po postępowania wieczystoksięgowe. 


Ponadto, jeśli naruszono Twoje dobra osobiste lub potrzebujesz profesjonalnej pomocy w dochodzeniu roszczeń o odszkodowanie i zadośćuczynienie, jesteśmy gotowi stanąć w Twojej obronie. W dzisiejszych czasach, kiedy naruszenia dóbr osobistych i szkody majątkowe mogą mieć poważne konsekwencje dla Twojego życia i zdrowia, zapewnienie skutecznej ochrony prawnej jest niezbędne. Dlatego też, z pełnym zaangażowaniem podchodzimy do każdej sprawy, mając na uwadze Twój najlepszy interes.



Sprawy cywilne, w których możemy Ci pomóc

Sprawy o zapłatę


Sprawy o zapłatę należą do najczęściej występujących rodzajów spraw cywilnych. Te sprawy często dotyczą niespełnienia zobowiązań wynikających z różnych umów, takich jak umowy sprzedaży, najmu, czy umowy o wykonanie robot budowlanych. Jeśli masz do odebrania należność i dotychczasowe próby polubownego rozwiązania konfliktu z dłużnikiem okazały się bezskuteczne, prosimy o kontakt. W Twoim imieniu zainicjujemy proces sądowy i będziemy Cię reprezentować przez cały czas trwania postępowania cywilnego, a także na etapie przedsądowym. 



Roszczenia z umów


Roszczenia wynikające z umów dotyczą uprawnień i obowiązków, które strony zobowiązują się wzajemnie realizować na podstawie zawartej umowy. Gdy umowa jest obowiązująca, obie strony mogą żądać od siebie nawzajem spełnienia ustalonych obowiązków czy świadczeń. Innymi słowy, jeżeli jedna ze stron nie wywiąże się ze swojego świadczenia lub wykona je nieprawidłowo, druga strona ma prawo dochodzić odszkodowania lub wykonania zobowiązań zgodnie z umową.


Typy roszczeń, które mogą wynikać z umów, są różnorodne i zależą od specyfiki danej umowy. Obejmują one między innymi:


  • Roszczenia o zapłatę, które dotyczą żądania zapłaty za świadczone usługi lub dostarczone towary.
  • Roszczenia o wykonanie usługi, co ma miejsce np. w umowach o dzieło, gdzie można żądać wykonania określonej pracy lub działania.
  • Roszczenia o odszkodowanie, które pojawiają się, gdy jedna ze stron narusza umowę i powoduje tym samym szkodę dla drugiej strony.
  • Roszczenia o zwrot rzeczy, które mogą być aktualne w przypadku niektórych umów, jak np. umowy najmu, gdzie po jej zakończeniu można żądać zwrotu rzeczy.


Terminy przedawnienia roszczeń z umów różnią się w zależności od rodzaju umowy i charakteru roszczenia. 



Zasiedzenie nieruchomości


W obecnych, niepewnych czasach gospodarczych, nieruchomości stanowią atrakcyjną formę inwestycji. Choć najczęściej nieruchomości zdobywa się poprzez zakup, istnieje również możliwość stania się ich właścicielem przez zasiedzenie. Proces ten wymaga nieprzerwanego posiadania nieruchomości przez określony czas, zgodnie z przepisami prawa.


Zasiedzenie jest procesem, w którym osoba nie będąca właścicielem może się nim stać, posiadając nieruchomość nieprzerwanie przez 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że posiadanie było w złej wierze – wtedy wymagany jest 30-letni okres. Zasiedzenie dotyczy działek gruntu, nieruchomości budynkowych i lokalowych, ale nie części składowych innych nieruchomości, jak pokoje czy piwnice. Kluczowym elementem jest posiadanie samoistne, które jest przesłanką do zasiedzenia i wymaga wykazania przed sądem. 


Zasiedzenie może również dotyczyć służebności gruntowych. Każdorazowo wymagana jest jednak postępowanie sądowe, bez którego nie jest możliwe potwierdzenie nabycia prawa własności w drodze zasiedzenia.


Koszty zasiedzenia obejmują przede wszystkim opłatę sądową za wniosek o zasiedzenie (2000 zł) i często również wynagrodzenie biegłego geodety, który sporządzi mapę na potrzeby postępowania. Zasiedzenie jest procesem skomplikowanym, który wymaga solidnego przygotowania prawno-dokumentacyjnego oraz, w wielu przypadkach, wsparcia prawnego.


Zniesienie współwłasności


Współwłasność to instytucja, w której prawa do rzeczy, w tym nieruchomości przysługują więcej niż jednej osobie. Wyróżniamy dwa rodzaje współwłasności: łączną i ułamkową. Współwłasność łączna charakteryzuje się tym, że wszyscy współwłaściciele mają równe prawa do całości nieruchomości, niezależnie od wielkości ich udziałów. W przypadku współwłasności ułamkowej, każdy współwłaściciel ma wyodrębniony ułamek w prawie do rzeczy, co umożliwia mu niezależne zarządzanie swoim udziałem, w tym sprzedaż czy obciążenie hipoteką.


Zniesienie współwłasności może być inicjowane przez każdego współwłaściciela i realizowane na różne sposoby, w zależności od porozumienia między współwłaścicielami. Jeśli osiągnięto konsensus, współwłasność można znieść łatwo i szybko poprzez umowę sporządzoną u notariusza, lub dłużej i taniej - poprzez sąd. W sytuacji braku zgody, rozwiązanie sprawy wymaga postępowania sądowego. Możliwe metody zniesienia obejmują fizyczny podział nieruchomości, przyznanie jej jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, lub sprzedaż nieruchomości na drodze egzekucyjnej z podziałem uzyskanych środków. Ważne jest, by pamiętać, że wybrany sposób zniesienia współwłasności wpływa na kwestie opodatkowania i wartość nieruchomości, przy czym sprzedaż udziałów często wiąże się z utratą ich rzeczywistej wartości.

Zaniechanie immisji


W obszarze prawa cywilnego, działania zakłócające korzystanie z nieruchomości zwane immisjami, są regulowane przez art. 144 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.


Wyroki sądowe dotyczące immisji biorą pod uwagę "przeciętną miarę" zakłóceń, ocenianą indywidualnie w każdym przypadku, z uwzględnieniem przeznaczenia nieruchomości i lokalnych warunków. W przypadku sporów związanych z immisjami, zalecane jest najpierw próba porozumienia z sąsiadem. Jeśli to zawiedzie, możliwe jest wystąpienie na drogę sądową, żądając m.in. przywrócenia stanu zgodnego z prawem, zaniechania naruszeń, odszkodowania, czy zakazu określonych działań.


Alternatywnie, warto rozważyć, czy działania sąsiada nie naruszają innych przepisów szczególnych, co może być prostszą ścieżką do rozwiązania problemu niż postępowanie sądowe. W niektórych przypadkach, interwencja odpowiednich służb lub policji może okazać się skuteczniejsza.


Bezumowne korzystanie z lokalu


Bezumowne korzystanie z nieruchomości dotyczy sytuacji, gdy ktoś użytkuje nieruchomość bez tytułu prawnego lub zgody właściciela. Obejmuje ono przypadki, gdy osoba świadomie lub nieświadomie narusza prawa właściciela, na przykład poprzez odmowę opuszczenia lokalu mieszkalnego po wygaśnięciu umowy najmu. Właściciel może wtedy domagać się wydania nieruchomości, zaniechania naruszeń, przywrócenia stanu zgodnego z prawem, wypłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie, oraz odszkodowania za ewentualne szkody.


Rozwiązanie sytuacji może nastąpić polubownie przez porozumienie stron, lub, w przypadku braku zgody, drogą sądową. Oceniając sytuację, należy rozważyć, czy osoba korzystająca z nieruchomości działała w dobrej czy złej wierze, tj. czy miała przekonanie o przysługującym jej prawu do korzystania z nieruchomości. Kontynuowanie korzystania z nieruchomości po powzięciu wiedzy o braku takich prawnych podstaw wskazuje na działanie w złej wierze.


Właściciel może żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie, odzwierciedlającego wartość czynszu rynkowego za okres bezprawnego użytkowania. W pozwie należy określić wysokość żądanej kwoty i okres, którego dotyczy. Sąd ocenia każdą sprawę indywidualnie, w oparciu o dostarczone dowody i okoliczności.


Składając pozew, należy podać wszystkie istotne informacje, takie jak dane stron, treść żądania i dowody, z uwzględnieniem wymogów ustawowych dla pism składanych w postępowaniu sądowym. 


Jeśli nieruchomość posiada kilku współwłaścicieli i jeden z nich korzysta z niej ponad swój udział, pozostali mogą domagać się wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości. W takim przypadku, współwłaściciel korzystający z nieruchomości z wyłączeniem pozostałych musi rozliczyć się ze współwłaścicielami.

Dowiedz się, jak możemy pomóc w Twoim rozwodzie

Z nami masz pewność, że Twoja sprawa rozwodowa jest prowadzona z należytą starannością, skupiając się na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla Ciebie i Twojej rodziny.